به ادعای اپل در کنفرانس اخیر این شرکت، آیفون ۱۱ (iPhone 11) و آیفون ۱۱ پرو (iPhone 11 Pro) که محصولات جدید این کمپانی هستند، هر دو بسیار سازگار با محیط زیست طراحی شده‌اند. در واقع اپل اعلام کرده که از قابل بازیافت‌ترین مواد در تولید این سری محصولات استفاده کرده است. در نتیجه قطعا نظر بسیاری از  حامیان محیط زیست را با این روش بدست آورده است. اما این محصولات جدید اپل تا چه اندازه با احترام به محیط زیست ساخته شده‌اند؟ در این مطلب به بررسی این موضوع خواهیم پرداخت و جایگاه اپل نسبت دیگر کمپانی‌ها را در محیط زیست بررسی خواهیم کرد.

آیفون 11 سازگار با محیط زیست

یکی از مواردی که اپل در رویداد 10 سپتامبر به آن اشاره کرد، طراحی سازگار با محیط زیست محصولاتش بود که جای بحث دارد. این محصولات با مواد مختلفی از جمله تیتانیوم لوکس و سرامیک ساخته شده‌اند اما مدل استاندارد این گوشی‌های جدید با 100٪ آلومینیوم بازیافتی ارائه خواهند شد و این موضوع خبر خوبی محسوب می‌شود. در واقع این یک شروع خوب برای استفاده از مواد بازیافتی و همچنین به معنای استخراج کمتر معادن ضروری است. آلومینیوم را می‌توان بارها بازیافت کرد، بنابراین می‌توان پس از پایان یافتن عمر یک گوشی، مجددا از آلومینیوم آن بهره برد. از سوی دیگر اپل از 100٪ فلزات خاکی کمیاب بازیافت شده در موتور Taptic خود استفاده کرده است.

شیائومی و معرفی 3 محصول در 24 سپتامبر

از طرفی دیگر اپل به کاربران خود اعلام کرده که گوشی‌های هوشمند قدیمی خود را دور نریزند و نگهدارند تا زمانی که امکان بازیافت این گوشی‌ها فراهم شود. زیرا دور انداختن گوشی‌های قدیمی در سطل زباله، نه تنها به بازیافت آن‌ها کمک نمی‌کند بلکه باعث باقی ماندن در طبیعت نیز خواهد شد. در واقع اپل به محیط زیست توجه دارد و سعی دارد تا برنامه دقیقی برای آن داشته باشد که این موضوع از سوی کمپانی‌های دیگر زیاد به چشم نمی‌آید. برای مثال، تاکنون سامسونگ اطلاعات زیادی در مورد بازیافت ارائه نداده است اما به تازگی اعلام کرده که در حال اجرای طرحی است تا تلفن‌های قدیمی را مورد استفاده قرار دهد.

به جرات می‌توان گفت که اپل علاوه بر اینکه توجه زیادی به محیط زیست دارد بلکه گزارش پایدارتر و شفاف‌تری از این موضوع را در اختیار کاربرانش قرار می‌دهد. از طرفی دیگر، خوشبختانه اپل تاریخچه خوبی برای پشتیبانی از محصولات قدیمی خود دارد و همچنان بروزرسانی‌های نرم افزاری را در اختیار گوشی‌های قدیمی خود قرار می‌دهد. بنابراین برای دسترسی به برنامه‌ها نیازی به ارتقا بیش از حد گوشی‌های هوشمند نخواهد بود و این بخشی از فعالیت اپل در زمینه محیط زیست به حساب می‌آید. به هر جهت اپل در زمینه محیط زیست بسیار خوب عمل می‌کند و به جرات می‌توان گفت که بهترین عملکرد را در بین دیگر کمپانی‌ها در این زمینه دارد، اما آیفون 11 جدید، احتمالاً سازگارترین محصول با محیط زیست نخواهد بود. در نتیجه در آینده انتظار محصولات قابل بازیافت‌تری را نسبت به اکنون خواهیم داشت و احتمالا اپل همچنان در این زمینه پیش قدم و موفق خواهد بود.