در مقایسه جاروبرقی رباتیک شیائومی 1 با جاروبرقی Roborock نسخه 2، نگاهی به امکانات، قابلیت‌ها و تفاوت‌های جاروبرقی های هوشمند شیائومی خواهیم داشت.

احتمالا تمام افرادی که به دنبال خرید جاروبرقی های رباتیک هستند، نام جاروبرقی های شیائومی را شنیده‌اند. نسل اول این محصولات که در زمان عرضه محوبیت بسیار بالایی پیدا کردند، با همکاری زیربرند شیائومی، میجیا (Mijia) تولید شدند. حالا نسل دوم جاروبرقی های شیائومی با برند روبوراک توسعه پیدا کرده و با نام Roborock نسخه 2 در اختیار علاقه‌مندان قرار گرفته است. نسل اول با امکاناتی جذاب توسعه پیدا کرد و سبب شد تا ما با یکی از برترین جاروبرقی های سال روبه‌رو باشیم. حالا نیز شیائومی با توسعه نسل دوم، امکاناتی جذاب را به جاروبرقی رباتیک خود اضافه کرده است تا این محصول از هر نظر بی‌رقیب باشد.

هر دو جاروبرقی با سیستم ناوبری هوشمند و قدرت مکندگی بالا توسعه پیدا کرده و در مقایسه با عملکرد، ارزش خرید بسیار بالایی دارند. برای آشنایی بیشتر، بهتر است نگاهی دقیق‌تر به قابلیت‌های این محصولات داشته باشیم.

طراحی و شکل ظاهری

طراحی جذاب، یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های جاروهای هوشمند شیائومی است که جلوه‌ای خاص را به آنها می‌بخشد. برجسته‌ترین تفاوت جاروی روبوراک با شیائومی مدل 1، انتقال کلاهک آن از بخش بالایی به بخش مرکزی است. در قسمت بالایی این کلاهک، سه دکمه مختلف تعبیه شده است که در نسل قبلی وجود نداشت. با این وجود، روبوراک هم‌چنان ظاهر ساده سیاه و سفید نسل اول را حفظ کرده است.

قدرت مکندگی و میزان شارژدهی

هر دو جاروبرقی شیائومی 1 و روبوراک مدل 2 با یک بار شارژ، حدود 2 ساعت و نیم دوام می‌آورند که این زمان در مقایسه با سایر جاروهای رباتیک موجود در بازار، بسیار بیشتر است. توان مکش بالا، دیگر نقطه قوت این گجت های هوشمند است. جاروبرقی شیائومی 1 با توان 1800 پاسکال تولید شده بود، اما حالا این میزان در جاروی روبوراک نسخه 2 به 2000 پاسکال رسیده است. همچنین مشابه چیزی که در جاروهای رباتیک دیگر مثل ال جی هوم بات پلاس دیده‌ایم، کاربران می‌توانند از کف‌شوی کوچک شیائومی به همراه این جاروها استفاده کنند. در این حالت، برای 45 تا 60 دقیقه می‌توان از جارو برای تمیز کردن کف اتاق یا سطوح پوشیده‌شده از موکت استفاده کرد.

امکانات و قابلیت‌ها

جاروبرقی رباتیک Roborock نسخه 2 با الگوریتم SLAM و سیستم لیدار همراه شده است و لیزر تعبیه‌شده در کلاهک به جارو اجازه نقشه‌برداری از محیط را به آن می‌دهد. در نسل اول جاروبرقی های شیائومی از 12 سنسور استفاده شده بود، در حالی که Roborck مدل 2 با 13 سنسور توسعه یافته است. این سنسورها به جاروبرقی رباتیک شما اجازه می‌دهند که با درک محیط، از موانع عبور کرده و دائما روی زمین نیفتند. سیستم شناسایی فرش هوشمند نیز فقط در جاروبرقی روبوراک نسخه 2 وجود دارد؛ قابلیتی جذاب که به محض شناسایی فرش، روی حالت حداکثر قرار می‌گیرد تا عملیات پاکسازی به بهترین شکل انجام شود.

دیگر قابلیت جذابی که جاروی Roborock نسخه 2 را محصولات مشابه متمایز می‌کند، قابلیتی موسوم به ” recharge & resume” است. این ویژگی زمانی که هنوز کار دستگاه به پایان نرسیده باشد، به آن اجازه می‌دهد تا پس از شارژ، به صورت خودکار به کار خود ادامه دهد. سازندگان از فیلتر هپا در هر دو جارو استفاده کرده‌اند، با این تفاوت که شستن فیلتر موجود در جاروبرقی Roborock مدل 2 امکان‌پذیر است. قطعا افرادی که حساسیت یا آسم دارند، از وجود این قابلیت استقبال خواهند کرد.

نسخه به‌روزشده اپلیکیشن جاروی روبوراک به شما اجازه می‌دهد که مناطق مورد نظر برای تمیز کردن را به وسیله گوشی هوشمند خود مشخص کرده و فقط با لمس صفحه، ربات را به قسمت دلخواه بفرستید. به‌کارگیری حسگر فشار به منظور جلوگیری از برخورد کلاهک با موانع، نویز کمتر در مقایسه با نسل قبلی و افزایش توانایی در عبور از موانع، از دیگر ویژگی های نسل دوم جاروبرقی هوشمند شیائومی است.

قیمت جاروبرقی رباتیک شیائومی 1 و جاروی روبوراک نسخه 2

با قیمت رقابتی، جاروبرقی های هوشمند و رباتیک شیائومی می‌توانند بر محصولات مشابه با قیمت دوبرابری غلبه کنند. در حال حاضر، روبوراک نسخه 2 با قیمت 599 دلار و جاروبرقی شیائومی 1 با قیمت 221 دلار در بازار عرضه می‌شوند. اگرچه از نظر قیمتی تفاوت بالایی میان این محصولات وجود دارد، ولی با توجه به امکانات فراوان نسل جدید، احتمالا جاروبرقی Roborock نسخه 2 انتخاب مناسب‌تری خواهد بود.

اطلاعات بیشتر محصولات در لینک زیر: