پتنت جدید شیائومی خبر از دوربین پاپ آپ هفت گانه می دهد

پتنت جدید به ثبت رسیده دروازه ی جالبی برای دیدن کارخانه های سازنده ی تلفن های هوشمند در پشت درهای بسته هستند. آخرین موردی که ما با آن روبرو شدیم ، از شیائومی است و اخیراً توسط CNIPA مجاز شده است ، طراحی جدیدی از دوربین پاپ آپ را در اختیار ما قرار می دهد. طراحی مورد نظر ، هر دو دوربین جلو و عقب را در همان مکانیزم پاپ آپ نشان میدهد.

طرح جدید گوشی های هوشمند شیائومی

این پتنت جدید ثبت شده سه نوع مجزا از طراحی را با شروع دو دوربین دوتایی در جلو و عقب نشان می دهد و به سمت تنظیم دوربین دو گانه در جلو و حسگرهای پنج گانه پشت پیش می رود. مکانیسم پاپ آپ واقعی بسیار گسترده است و بیشتر فضای بالای صفحه اشغال می کند. پتنت جدید که به ثبت رسیده همیشه وارد مرحله ی تولید نمی شود اما برایمان جالب است که ببینیم چگونه شیامی می تواند حسگرهای بسیاری را در چنین فضایی بچیند.

دوربین‌های پاپ آپ فناوری نسبتاً جدیدی در گوشی‌های هوشمند به شمار می‌روند اما برای سال‌های زیادی در دوربین‌های عکاسی به‌عنوان مکانیسم فلاش استفاده شده است. اما نحوه‌ی عملکرد دوربین‌های پاپ‌ آپ در گوشی‌ها کمی متفاوت‌تر با فلاش دوربین‌های عکاسی است و به نوعی اختراع جدیدی محسوب می‌شود. همین مسئله باعث شده است تا به موضوعی داغ در طراحی گوشی‌ها تبدیل شود.

به نظر شما آینده‌ی دوربین‌های سلفی در دست فناوری پاپ‌آپ قرار دارد؟ احتمال چنین پدیده‌ای بسیار کم است. یکی از مهم‌ترین دلایل این امر، وجود تعداد زیاد قطعات مکانیکی و متحرک در دوربین‌های پاپ‌آپ است که موجب می‌شود استحکام و عمر مفید چنین محصولاتی کاهش پیدا کند. همچنین مسئله‌ وقتی دشوارتر می‌شود که چنین قطعاتی روی محصولی قرار گیرد که ساعت‌های زیادی درون جیب و کیف کاربران سپری می‌کند و در به‌ طور دائم در معرض جرم و آلودگی‌های محیطی است. اگر قطعات متحرک از موتور استفاده کنند، آسیب‌پذیری دیگری برای فناوری پاپ‌آپ محسوب می‌شود. از کار افتادن موتور یکی از خطرهای همیشگی خواهد بود که در نهایت دوربین را از دسترس کاربر خارج می‌کند. کاهش عمر مفید باتری نیز از سایر عوامل مشکل‌ساز است مخصوصا برای کاربرانی که در طی روز به دفعات متعددی از دوربین سلفی استفاده می‌کنند.