مقایسه جاروبرقی رباتیک شیائومی 1 با جاروبرقی Roborock نسخه 2

جاروبرقی یکی از لوازم خانگی می باشد که از گذشته مورد استفاده افراد، به منظور پاک سازی محیط قرار می گرفته است. با پیشرفت تکنولوژی، این دسته از لوازم هم دچار تحولاتی شده اند. شیائومی یکی از شرکت های مطرح چینی می باشد که در سال های اخیر توانسته است که حوزه فعالیت خود را به این بخش نیز گسترش دهد. جارو برقی رباتیک شیائومی و روبوراک ورژن 2، از جمله تولیدات مطرح این شرکت می باشد که در مقایسه جاروبرقی رباتیک شیائومی 1 با جاروبرقی Roborock نسخه 2، نگاهی به امکانات، قابلیت‌ ها و تفاوت ‌های موجود در میان جاروبرقی های هوشمند شیائومی خواهیم داشت.

برنامه گوگل مپ برای آمازفیت و شیائومی

احتمالا تمام افرادی که به دنبال خرید جاروبرقی های رباتیک هستند، نام جاروبرقی های شیائومی را شنیده ‌اند. نسل اول این محصولات که در زمان عرضه محوبیت بسیار بالایی پیدا کردند، با همکاری زیربرند شیائومی، میجیا Mijia تولید شدند. حالا نسل دوم جاروبرقی های شیائومی با برند روبوراک توسعه پیدا کرده و با نام Roborock نسخه 2 در اختیار علاق ه‌مندان قرار گرفته است. نسل اول با امکاناتی جذاب توسعه پیدا کرد و سبب شد تا ما با یکی از برترین جاروبرقی های سال روبه ‌رو باشیم. حالا نیز شیائومی با توسعه نسل دوم، امکاناتی جذاب را به جاروبرقی رباتیک خود اضافه کرده تا این محصول از هر نظر بی ‌رقیب باشد. هر دو جاروبرقی با سیستم ناوبری هوشمند و قدرت مکندگی بالا توسعه پیدا کرده و در مقایسه با عملکرد، ارزش خرید بسیار بالایی پیدا کرده اند. برای آشنایی بیشتر، بهتر است نگاهی دقیق ‌تر به قابلیت‌ های این محصولات داشته باشیم.

طراحی و ساخت:

طراحی جذاب، یکی از مهم‌ ترین ویژگی ‌های جارو برقی های هوشمند شیائومی می باشد که جلوه ‌ای خاص را به آن ها می ‌بخشد. برجسته ‌ترین تفاوت جارو برقی روبوراک با شیائومی مدل 1، انتقال کلاهک آن از بخش بالایی به بخش مرکزی می باشد. همچنین در قسمت بالایی این کلاهک، سه دکمه مختلف تعبیه شده است که در نسل قبلی خبری از آن ها نبود. با این وجود، روبوراک هم‌ چنان ظاهر ساده سیاه و سفید نسل اول را حفظ کرده و این زبان طراحی را به عنوان امضا شیائومی با خودش دارد.

توان و بازده:

هر دو جارو برقی معرفی شده از شرکت شیائومی با مدل های 1 و روبوراک مدل 2 با یک بار شارژ، حدود 2 ساعت و نیم دوام می ‌آورند. این زمان در مقایسه با سایر جارو برقی های رباتیک موجود در بازار، بسیار بیشتر بوده و نکته مثبت تلقی می شود. توان مکش بالا، دیگر نقطه قوت این گجت های هوشمند می باشد. جاروبرقی شیائومی 1 با توان 1800 پاسکال تولید شده بود، اما حالا این میزان در جاروی روبوراک نسخه 2 به 2000 پاسکال رسیده که افزایش 200 واحدی را نشان می دهد. همچنین مشابه چیزی که در جاروهای رباتیک دیگر مثل ال جی هوم بات پلاس دیده ‌ایم، کاربران در این دستگاه نیز می ‌توانند از کف ‌شوی کوچک شیائومی به همراه این جارو برقی ها استفاده کنند. در این حالت، برای 45 تا 60 دقیقه می‌ توان از جارو برای تمیز کردن کف اتاق یا سطوح پوشیده‌ شده از موکت استفاده کرد.

ویژگی های کاربردی:

جاروبرقی رباتیک روبوراک نسخه 2 با الگوریتم SLAM و سیستم لیدار همراه شده و لیزر تعبیه‌ شده در کلاهک به جارو اجازه نقشه ‌برداری از محیط را به آن می ‌دهد. در نسل اول جاروبرقی های شیائومی از 12 سنسور استفاده شده بود، در حالی که Roborck مدل 2 با 13 سنسور طراحی و توسعه یافته است. این سنسورها به جاروبرقی رباتیک شما اجازه می ‌دهند که با درک محیط، از موانع عبور کرده و دائما روی زمین نیوفتند. سیستم شناسایی فرش هوشمند نیز فقط در جاروبرقی روبوراک نسخه 2 وجود داشته و در مدل دیگر چنین ویژگی را شاهد نیستیم. سیستم تشخیص شناسایی فرش هوشمند قابلیتی جذاب است که به محض شناسایی فرش، روی حالت حداکثر قرار می ‌گیرد تا عملیات پاک سازی به بهترین شکل انجام شود. دیگر قابلیت جذابی که جاروی Roborock نسخه 2 را محصولات مشابه متمایز می ‌کند، ویژگی موسوم به ” Recharge & Resume” است. این ویژگی زمانی که هنوز کار دستگاه به پایان نرسیده باشد، به آن اجازه می ‌دهد تا پس از شارژ، به صورت خودکار به کار خود ادامه دهد. سازندگان از فیلتر هپا در هر دو جارو استفاده کرده‌ اند، با این تفاوت که شستن فیلتر موجود در جاروبرقی Roborock مدل 2 امکان‌ پذیر می باشد. قطعا افرادی که حساسیت یا آسم دارند، از وجود این قابلیت استقبال خواهند کرد که البته همانطور که گفته این قابلیت تنها بر روی روبوراک 2 موجود است.

همچنین نسخه بروزشده اپلیکیشن جاروی روبوراک به شما اجازه می‌ دهد که مناطق مورد نظر برای تمیز کردن را به وسیله گوشی هوشمند خود مشخص کرده و فقط با لمس صفحه، ربات را به قسمت دلخواه بفرستید تا عملیات پاک سازی را آغاز کند. به ‌کارگیری حسگر فشار به منظور جلوگیری از برخورد کلاهک با موانع، نویز کمتر در مقایسه با نسل قبلی و افزایش توانایی در عبور از موانع، از دیگر ویژگی های نسل دوم جاروبرقی هوشمند شیائومی با نام روبوراک است.

نسخه به‌روزشده اپلیکیشن جاروی روبوراک به شما اجازه می‌دهد که مناطق مورد نظر برای تمیز کردن را به وسیله گوشی هوشمند خود مشخص کرده و فقط با لمس صفحه، ربات را به قسمت دلخواه بفرستید. به‌کارگیری حسگر فشار به منظور جلوگیری از برخورد کلاهک با موانع، نویز کمتر در مقایسه با نسل قبلی و افزایش توانایی در عبور از موانع، از دیگر ویژگی های نسل دوم جاروبرقی هوشمند شیائومی است.

قیمت و ارزش خرید:

با قیمت گذاری رقابتی، جاروبرقی های هوشمند و رباتیک شیائومی می‌ توانند بر محصولات مشابه با قیمت دوبرابری تولید شده توسط شرکت های دیگر غلبه کنند. در حال حاضر، روبوراک نسخه 2 با قیمت 599 دلار و جاروبرقی شیائومی 1 با قیمت 221 دلار در بازار عرضه می‌ شوند که با احتساب دلار 11 هزار تومانی چیزی در حدود 6 میلیون 600 هزار و 2 میلیون 500 هزار تومان در ایران می توانند به فروش برسند. اگرچه از نظر قیمتی تفاوت بالایی میان این محصولات وجود دارد، ولی با توجه به امکانات فراوان نسل جدید، احتمالا جاروبرقی Roborock نسخه 2 انتخاب مناسب ‌تری خواهد بود.