در اوایل ماه جاری‌، شیائومی چهار محصولات جدیدی از جمله Mi 10 Ultra را در دهمین سالگرد خود معرفی کرد. گوشی Mi 10 Ultra با امکانات جدید و جذابی در بخش دوربین معرفی شد که می‌توان به دوربین ۴۸ مگاپیکسلی این گوشی که بهترین عملکرد را در محیط‌های پرنور و روشن دارد اشاره کرد. این گوشی با دوربین پشتی چهارگانه ارائه شده است که این دوربین چهارگانه شامل یک دوربین تله فوتو 48 مگاپیکسلی (بزرگنمایی دیجیتال برابر و 8K)، یک دوربین عریض 20 مگاپیکسلی با زاویه دید 128 درجه و یک دوربین زوم اپتیکال 12 مگاپیکسلی با بزرگنمایی 2 برابر برای عکاسی پرتره است. در نهایت دوربین سلفی این گوشی نیز ۲۰ مگایپیکسلی بوه است. در واقع شیائومی سعی کرده است تا بهترین عملکرد را در بخش دوربین این گوشی هوشمند یعنی Mi 10 Ultra ارائه دهد.

 اکنون نیز این برند شیائومی، اختراع جدیدی را در بخش سنسور دوربین گوشی‌های هوشمند به ثبت رسانده است. این سنسور جدید دوربین، از طراحی انحنادار یا به قولی کج بهره برده و این اختراع جدید توسط LetsGoDigital کشف شده و نظر بسیاری از طرفداران برند شیائومی را به خود جلب کرده است.

این اختراع جدید شیائومی در بخش دوربین و طراحی جدید سنسورها در اکتبر  ۲۰۱۹، در دفتر ثبت اختراع و علائم تجاری ایالات متحده آمریکا ثبت شده است. در نهایت این اختراع در تاریخ 30 ژوئیه ۲۰۲۰ در پایگاه داده WIPO (دفتر مالکیت معنوی جهانی) تأیید و منتشر شد. این اختراع با نام «ماژول دوربین و ترمینال» توسط نرم افزار موبایل پکن شیائومی ثبت شده است.

این سنسورهای انحنادار و کج فعلا فقط ثبت اختراع شده‌اند و مشخص نیست که چه زمانی به صورت رسمی در یک گوشی هوشمند جدید مورد استفاده قرار گیرند. همچنین این امکان هم وجود دارد که این اختراع جدید شیائومی هرگز مورد استفاده قرار نگیرد و فقط در حد یک اختراع باقی بماند.

از سوی دیگر در همین زمان هم این شرکت چینی شیائومی، متقاضی ثبت اختراع دیگری یعنی ثبت اختراع دوربین گروهی و ترمینال نیز شد و حق ثبت این اختراع را برای گوشی‌های هوشمند بدست آورد. طبق جزییات ثبت شده از این اختراع جدید شیائومی در بخش سنسورهای دوربین کج شده، از دو سنسور بهره برده و زاویه دید بسیار زیادی را به ارمغان خواهد آورد. این سنسور هم به صورت افقی و هم به صورت عمودی ارائه خواهد شد و در زمینه افزایش زاویه دید بهترین عملکرد را خواهد داشت.

از سوی دیگر باید اشاره کنیم که این سنسور جدید که به تازگی از سوی شیائومی اختراع شده است، بهترین کیفیت تصویر را بدون اعوجاج ارائه خواهد کرد و در مقابل سنسورهای دوربین عادی، زاویه دید گسترده‌تر و دقت بالاتری را به ارمغان خواهد آورد. البته علاوه بر شیائومی، سامسنونگ نیز اختراعی مشابه این سنسورهای کج شده و انحنادار را برای افزایش زاویه دید به ثبت رساند و ممکن است که این سنسورها به زودی در نسل‌های بعدی گوشی‌های هوشمند در اختیار مشتریان و طرفداران قرار گیرند. نکته جالب دیگر این است که سنسورهای کج شده‌ای که اختراع شده از شرکت سامسونگ بوده، به صورت پنج‌گانه و شش‌گانه هستند اما شیائومی سنسورهای کج دوگانه را اختراع کرده است.

به طور کلی مشخص شده که طراحی کج سنسورها می ‌تواند زاویه دید را در دوربین‌های گوشی‌های هوشمند یا حتی دوربین‌های حرفه‌ای افزایش دهد. در نتیجه این راهکار می تواند بسیار کاربردی و جذاب در صنعت دوربین و عکاسی باشد و مورد استفاده بسیاری از شرکت‌ها در این صنعت قرار گیرد.

البته شایان ذکر است که شاید این سنسورها فعلا فقط در حد یک اختراع به ثبت رسیده باشند و هرگز در بخش تجاری به کار گرفته نشوند. به هر جهت باید منتظر باشیم و ببینیم که عملکرد این سری از سنسورها تا چه اندازه موفقیت آمیز خواهند بود، تا چه اندازه پیشرفت خواهند کرد و در نهایت مورد استفاده قرار خواهد گرفت یا خیر. به طور کلی در آینده‌ای نزدیک شاهد تحول عظیمی در دوربین گوشی‌های هوشمند خواهیم بود و این حوزه با پیشرفت خوبی روبرو خواهد بود. شیائومی نیز از جمله شرکت‌هایی است که ایده‌های نوینی برای بهبود عملکرد و کارایی سنسور دوربین گوشی‌های هوشمند دارد و در این زمینه اقدامات و اختراعات گسترده‌ای داشته است. در نهایت حتی اگر این اختراعات به حوزه تجاری وارد نشود، باز هم تاثیر خوبی بر بهبود عملکرد دوربین‌های گوشی‌های هوشمند خواهند داشت.