آینده دو برند بزرگ چین HUAWEI و XIAOMI چه میشود؟

دو غول بزرگ تولید کننده گوشی های هوشمند در چین شیائومی ،هواوی که هر دو کنفرانس توسعه دهندگان امسال را برگذار کرده اند.با توجه به دستور کار ،مضامین و محتوای هر دو کنفرانس میتوان فهمید که تمرکز هر برند بر روی چه چیزی میباشد و برای آینده چه برنامه ای دارند.

هواوی یا شیائومی؟

هواوی بر پیشرفت ساخت و ساز های سیستم عامل مانند HMS , Harmony OS  تمرکز کرده.

در حالی که شیائومی برای فروش محصولات خود و بازگشت به جایگاه سوم فروش در جهان متمرکز شده و سرمایه گذاری زیادی برای تحقیقات و توسعه و فناوری انجام داده.علاوه بر این ها شیائومی میخواهد تغییراتی در نرم افزار خود انجام دهد و سیستم عامل جدیدی را راه اندازی کند.

 

اتصال بین دستگاه های مختلف دیجیتال درجهان با روندی که پیش رو دارد. این تولید کنندگان را مجاب کرد که برای هرچه بیشتر همکاری و اتصال بین دستگاها به اینترنت اشیا توجه ویژه داشته باشند.

اما هواوی و شیائومی در موضوع اینترنت اشیا یک گام فراتر از دیگر تولید کنندگان هستند که اینترنت اشیا را راه اندازی کرده اند.

در حال حاضر هواوی بیش از 220 میلیون و شیائومی بیش از 271 میلیون اتصال در پلتفرم های خود دارند.

از نظر تعداد انجمن های فنی هواوی 38 انجمن و شیائومی 15 انجمن میباشند دو شرکت دیگر یعنی OPPO و VIVO کمتر از 10 انجمن دارد.

شیائومی با گام سریع و بلند به سمت هدف خود در حال حرکت میباشد.

در مقایسه با فضای غم انگیز وغیر قابل پیش بینی هواوی ،کنفرانس توسعه دهندگان شیائومی امسال شبیه یک رژه بزرگ نظامی بود. منظور ما از رژه این هست که شیائومی دستاورد های قابل توجه در فناوری اطلاعات، تلفن های هوشمند، اینترنت اشیا و سرمایه گذاری گسترده شیائومی در تحقیقات وتوسعه را به همراه داشته.

در این کنفرانس مدیران شیائومی بارها تاکید داشتند که میخواهند باز هم به جاگاه سوم در جهان برگردند. همچنین پیشرفت در تکنولوژی دوربین ها و فناوری شارژ داشته باشند.

همچنین لی جون تاکید زیادی به بازگشت به جایگاه سوم داشت.

لی جون گفت :

 سرمایه گذاری در تحقیق و توسعه شیائومی سال به سال در حال افزایش میباشد. Zeng Xuezhon ، رئیس بخش گوشی های هوشمند شیائومی گفت که شیائومی توانسته در بین 10 گوشی پرفروش دنیا 4 محصول را به خود اختصاص بدهد.

همچنین شیائومی توانسته در بین 50 کشور رتبه 5 را دربازار گوشی های هوشمند  کسب کند.

شیائومی را میتوان به عنوان اولین برندی که به اینترنت اشیا ورود داشته معرفی کرد.

در این کنفرانس گفت که پلتفرم اینترنت اشیا its بیش از 271 میلیون دستگاه هوشمند را به هم متصل کرده و پیشرفت ساخت اکولوژیک که توسط شیائومی در این کنفرانس فاش شد، که مربوط به اینترنت اشیا میباشد.

سیستم عامل HARMONY OS  و XIAOMI VELA

شیائومی در مقابل HARMONY OS سیستم عامل Xiaomi Vela را راه اندازی کرده . تفاوتی که در دو سیستم به چشم میخورد Xiaomi Vela عمدتا برای دستگاه هایی که از اینترنت اشیا استقاده میکنند، هست. مانند ساعت ، دستبند ، بلندگو و…

البته علاوه بر این دستگاه ها در گوشی های هوشمند هم استفاده میشود.

شایعاتی مطرح شده بود که سازندگان شیائومی از سیستم عامل Harmony پشتیبانی کند.اما حالا Xiaomi Vela که راه اندازی شده است،این شایعه را تقریبا رد میکند.هم چنین یکی از مدیران ارشد شیائومی در این کنفرانس گفت:

 احتمال این که شیائومی از Harmony استفاده کند کم هست.

علاوه بر این ، شیائومی چارچوب توسعه Mi Miaoxiang را به توسعه دهندگان ارائه داد. این برنامه از لایه های بالاتر در برابر سیستم عامل های مختلف زمینه محافظت می کند. توسعه دهندگان اپلیکیشن می توانند برنامه های مشترک بین دستگاهی را توسعه دهند که اجازه می دهد تا برنامه ها به طور یکپارچه بین گوشی های هوشمند و تلویزیون جابجا شوند.

بازار از عدم اطمینان بالایی برخوردار است. ما وارد دوره 5G شده ایم و اینترنت اشیا به سرعت همه گیرتر میشود این عوامل و سایر عوامل باعث تغییر در بازار می شوند. بنابراین سازندگان گوشی های هوشمند باید در همه این موارد قوی ظاهر شوند.

شیائومی که موفقیت های قابل توجهی درتولید گوشی های هوشمند خود، اینترنت اشیا ،تولید سیستم عامل های اختصاصی و دیگر محصولات خود به همراه داشته، همچنین محبوبیت و فروش خوبی را دربازار جهانی کسب کرده است.

میتوان گفت که شیائومی همه رغیب های خود را از جمله هواوی ،OPPO و VIVO را چین پشت سر گذاشته و برای پس گیری جایگاه سوم خود در جهان تلاش میکند.