قابلیت نظارت بر ضربان قلب برنامه‌های سلامت MIUI از دوربین و فلاش LED استفاده می‌کنند

سال گذشته، شیائومی برنامه جدید سلامت سیستم‌عامل MIUI را به نام MIUI Health معرفی کرد. این برنامه تعدادی از ویژگی‌ها مانند ردیابی مرحله‌ای با پشتیبانی از دویدن، دوچرخه سواری و کوه‌نوردی، نظارت بر خواب از طریق حرکات و خروپف کاربر و ردیابی چرخه قاعدگی را ارائه می‌دهد. اکنون، در نسخه 2.7.4 این برنامه، ویژگی جدیدی برای نظارت بر ضربان قلب ارائه شده است که برای کاربران بسیار جذاب است. در ادامه جزییات بیشتر را در این زمینه در اختیارتان قرار خواهیم داد.

تا چند سال پیش‌، سامسونگ سنسورهای ضربان قلب را در گوشی‌های هوشمند پرچمدار خود ارائه می‌کرد. اما با افزایش دستبند‌های تناسب اندام و ساعت‌های هوشمند در بازار، این شرکت دیگر چنین قابلیتی را در گوشی‌های هوشمند در اختیار کاربران قرار نمی‌دهد و دلیل این تصمیم سامسونگ صرفه جویی از فضا در برخی از اجزای دیگر است. از طرف دیگر، شیائومی در حال حاضر قابلیت نظارت بر ضربان قلب را در برنامه MIUI Health خود بدون اتکا به یک سنسور اختصاصی اعمال کرده است. اما در این قابلیت از دوربین گوشی هوشمند و فلاش LED استفاده خواهد شد که بسیار کاربردی و جذاب است.

برنامه MIUI Health v2.7.4 و ویژگی جدید نظارت بر ضربان قلب آن ابتدا توسط یک کانال تلگرامی به نام MiuiSystemUpdates@ (از توسعه دهندگان XDA) به اشتراک گذاشته شد و جزییاتی در این زمینه را منتشر کرد. طبق تصاویر و ویدئویی که در این کانال به اشتراک گذاشته شد، برای اندازه‌گیری ضربان قلب، کاربران باید مجوز استفاده از دوربین و فلاش LED تلفن خود را به این برنامه بدهند تا بتوانند از عملکرد نظارت بر ضربان قلب بهره‌مند شوند. این قابلیت شامل وضعیت عمومی، حالت استراحت و حالت بعد از ورزش است.

دقیقاً مانند برنامه Mi Fit، کاربران به داشبوردی که تاریخچه ضربان قلب را نشان می‌دهد دسترسی خواهند داشت. با این اوصاف، ما مطمئن نیستیم که این تشخیص ضربان قلب تا چه اندازه دقیق خواهد بود. برنامه MIUI Health در ابتدا محدود به نسخه چینی MIUI 12 بوده اما اکنون، این برنامه در سایر منطقه و برای دستگاه‌های خاص نیز موجود است. این قابلیت بسیار کاربردی و مفید خواهد بود و در زمینه‌های مختلف مورد استفاده بسیاری از کاربران مخصوصا ورزش‌کاران یا افرادی که مشکل قلبی دارند قرار خواهد گرفت. البته چگونگی عملکرد این قابلیت مشخص نشده اما قطعا نیاز‌های کاربران را در این زمینه برطرف خواهد کرد.