استاندارد USB 4 به صورت رسمی معرفی شد. نسل جدید استاندارد یو اس بی می‌تواند اطلاعات را با حداکثر سرعت 40 گیگابیت بر ثانیه انتقال دهد. در ادامه، نگاهی دقیق‌تر به ویژگی‌ها و مشخصه‌های استاندارد USB 4 خواهیم داشت.

اگرچه نسل سوم استاندارد یو اس بی توانایی بسیار بالایی در انتقال سریع اطلاعات داشت، اما انتخاب نام‌های متفاوت برای نسخه‌های مختلف آن سبب سردرگمی بسیاری از کاربران شد. پس از آن، USB-IF به عنوان نهاد بین‌المللی و غیر انتفاعی برای استانداردسازی یو اس بی، نام‌های دیگری را در نظر گرفت؛ به عنوان نمونه، نام USB 3.0 به USB 3.2 Gen 1، نام USB 3.1 به USB 3.2 Gen 2 و نام USB 3.2 به USB 3.2 Gen 2×2 تغییر کرد. هرچند، حالا این نام‌ها دیگر اهمیت زیادی نخواهد داشت زیرا USB-IF به صورت رسمی، استاندارد جدیدتر USB 4 را معرفی کرده است. توجه داشته باشید که نام این استاندارد جدید، “USB 4.0” نبوده و از عدد “4” برای آن استفاده شده است.

رونمایی از مدل جدید آداپتور شیائومی

در مورد نرخ انتقال داده‌ها، سرعت USB 4 در مقایسه با USB 3.2 دو برابر افزایش پیدا کرده و در حالت دوکاناله به 40 گیگابیت بر ثانیه (5 گیگابایت بر ثانیه) رسیده است. البته، این نخستین باری نیست که رابطی با چنین سرعتی معرفی می‌شود؛ رابط تاندربولت 3 اینتل که اولین استفاده‌های آن به سال 2015 برمی‌گردد نیز می‌تواند داده‌ها را با سرعت 40 گیگابیت بر ثانیه منتقل کند.

استاندارد USB 4برای ساده کردن موضوع می‌توان استاندارد USB 4 را معادل Thunderbolt 3 در نظر گرفت. اینتل اخیرا اعلام کرده است که این رابط را در اختیار عموم قرار می‌دهد که در نتیجه آن، دیگر خبری از هزینه‌های مربوط به لایسنس نخواهد بود. این کار با نسل دهم از پردازنده‌های 10 نانومتری سری Core اینتل که با اسم رمز “Ice Lake” به دست کاربران می‌رسد، آغاز خواهد شد. در حقیقت، پشتیبانی از تاندربولت 3 قرار است در سطح پرازنده به چیپ‌های آینده این شرکت اضافه شود.

ویژگی‌های استاندارد USB 4

در مورد سایر پارامترها، جالب است بدانید استاندارد USB 4 تا توان 100 وات، یک کارت گرافیک خارجی و دو نمایشگر 4K یا یک نمایشگر 5K را پشتیبانی می‌کند. همچنین بر خلاف دوره USB 3.0/3.1/3.2 که از رابط رنگی برای تمایز نسل‌های مختلف استفاده می‌کردند، USB 4 نیازی به چنین چیزی ندارد. به بیان دیگر، این رابط جدید علاوه بر معرفی یک پروتکل کاملا جدید، با تاندربولت 3، USB 2.0 و USB 3.2 نیز سازگاری کامل خواهد داشت. کانکتور فیزیکی این استاندارد با USB-C در تاندربولت 3 یکسان است؛ این یعنی کابل‌های موجود Thunderbolt 3 می‌توانند با این استاندارد جدید سازگاری کامل داشته باشند.

آموزش راه اندازی چند راهی هوشمند شیائومی

در حال حاضر، کارشناسان مشغول بررسی و بازنگری استاندارد یو اس بی 4 هستند. با این وجود، انتظار می‌رود نسخه اورجینال آن در نیمه دوم سال ارائه شود. با این تفاسیر، احتمالا یک سال یا بیشتر طول خواهد کشید تا در مقیاس گسترده بتوان از نسل جدید استاندارد یو اس بی استفاده کرد.

منبع: Gizchina