لی جون، مدیر عامل و رئیس هیئت مدیره شرکت شیائومی، در مراسم رونمایی از سری 12 شیائومی چندین بار سری 12 شیائومی را با سری 13 آیفون مقایسه کرد. شیائومی 12 پرو بدون شک برجسته ترین مدل این سری جدید Xiaomi است، در حالی که رقیب آن، آیفون 13 پرو نیز محبوب ترین گوشی آیفون سال شناخته شده است. این در حالی است که قیمت آیفون 13 پرو تقریبا دو برابر قیمت شیائومی 12 پرو است. در این مطلب، می همراه کنار شماست تا با هم به بررسی و مقایسه دوربین شیائومی 12 پرو و آیفون 13 پرو بپردازیم و ببینیم که کدام دوربین این دو گوشی پرطرفدار بهتر کار می کند.

مقایسه دوربین Xiaomi 12 و Iphone 13 pro

بیایید کار مقایسه این دو گوشی پرچمدار Apple و Xiaomi را با مقایسه تنظیمات دوربین آنها شروع کنیم.

آیفون 13 پرو به یک سیستم دوربین اصلی با لنز سه گانه، شامل لنز اصلی 26 میلی متری f/1.5، لنز 13 میلی متری f/1.8 فوق عریض و لنز تله فوتو 77 میلی متری f/2.8 3x دیگر مجهز شده است. هر سه دوربین دارای وضوح 12 مگاپیکسلی هستند. از سوی دیگر، به نظر می رسد شیائومی 12 پرو دارای تنظیمات دوربین با قابلیت های بیشتری باشد. همچنین دارای یک ترکیب لنز سه گانه مشابه است و هر سه لنز دارای وضوح 50 مگاپیکسلی بالا هستند، از جمله دوربین اصلی آن، یک دوربین تله فوتو 2X و یک لنز فوق عریض دیگر.

مقایسه دوربین شیائمی 12 پرو و آیفون 13 پرو
مقایسه دوربین شیائومی 12 پرو و آیفون 13 پرو

مقایسه دوربین Xiaomi 12 Pro پرو و iPhone 13 Pro : دوربین اصلی

به سراغ بررسی و مقایسه دوربین های اصلی این دو گوشی هوشمند برویم. شیائومی 12 پرو از تنظیم رنگ تندتری استفاده می کند، که باعث می شود نمونه ها در مقایسه با آنچه در زندگی واقعی می بینیم، رنگ زنده تری داشته باشند. در حالی که آیفون 13 پرو در ارائه رنگ های واقعی به همراه تعادل رنگ سفید خوب است که محیط واقعی را منعکس می کند. اما از سوی دیگر، شیائومی 12 پرو رنگ های روشن تر را با اشباع بیشتری نشان می دهد که در نگاه اول چشم نوازتر از آیفون 13 پرو به نظر می رسد.

در اکثر شرایط عکسبرداری، عکس هایی که با گوشی شیائومی گرفته شده اند کنتراست بالاتری دارند، اما اگر به دقت و از نزدیک به عکس ها نگاه کنیم، در قسمت‌های تاریک دوربین کمی ضعیف تر عمل می کند. به خصوص برای عکسبرداری با کنتراست بالا، هر دو گوشی آیفون 13 پرو و شیائومی 12 پرو کنترل نویز خوبی برای صحنه های تاریک نداشتند.

اگرچه دوربین اصلی شیائومی 12 پرو از رزولوشن اصلی 50 مگاپیکسلی پشتیبانی می‌کند، اما در مقایسه با نمونه عکس های آیفون، از نظر وضوح تصویر و جزئیات واضح‌تر کمی ضعیف تر عمل کرده است.

یکی از ویژگی های مشترک در مقایسه دوربین شیائومی 12 پرو و آیفون 13 پرو، لنز فلر است. هنگام عکاسی به سمت منبع نور، بازتاب روشن مشابهی را در این دو گوشی تجربه کردیم. برای جلوگیری از آن، می توانید زاویه دوربین را هنگام عکسبرداری تنظیم کنید یا از یک برنامه ویرایش مانند Snapseed برای حذف لنز فلر استفاده کنید. البته گفته می شود که جدیدترین نسخه iOS می‌تواند به‌طور خودکار در شرایط خاص لنز فلر را از عکس‌ها حذف کند. بدیهی است که این نسخه از iOS هنوز در دسترس نیست.

دوربین های فوق عریض

مقایسه دوربین های فوق عریض شیائومی 12 پرو و آیفون 13 پرو
مقایسه دوربین های فوق عریض شیائومی 12 پرو و آیفون 13 پرو

در مورد لنزهای فوق عریض این دو دوربین، باید بگوییم که هر دوی آنها جزئیات تصویر بسیار خوبی دارند و تصویر آن ها واضح و شارپ است. اگرچه می توان گفت که دوربین فوق عریض شیائومی 12 پرو کمی بهتر از آیفون 13 پرو است، اما اگر دقت زیادی نشود، متوجه شدن تفاوت آن ها واقعاً سخت است.

ترجیح رنگ لنزهای واید این دو مدل تقریباً همان چیزی است که در دوربین اصلی آنها مشاهده می شود. رنگ مدل شیائومی همچنان روشن تر، اشباع تر و زنده تر است، در حالی که رنگ آیفون همچنان واقعی تر به نظر می رسد.

علاوه بر این، هر دوی این دوربین ها، حاشیه‌های زیادی را نشان نمی‌دهند، که بهتر از لنزهای زاویه باز اکثر گوشی های دیگر است.

لنز تله فوتو (2X,3X,5X)

مقایسه تله فوتو iPhone 13 pro و Xiaomi 12 Pro
مقایسه تله فوتو iPhone 13 pro و Xiaomi 12 Pro
مقایسه تله فتو آیفون 13 پرو و شیائومی 12 پرو
مقایسه تله فتو آیفون 13 پرو و شیائومی 12 پرو

 

در مورد دوربین های تله فوتوی دو گوشی Xiaomi 12 Pro و iPhone 13 Pro باید گفت که این دو گوشی از فاصله کانونی اپتیکال یکسانی برخوردار نیستند. شیائومی 12 پرو، از زوم اپتیکال 2 برابری پشتیبانی می کند، در حالی که آیفون 13 پرو زوم اپتیکال 3 برابری را ارائه می دهد. بنابراین برای عکاسی 2X، مدل شیائومی با سنسور 50 مگاپیکسلی بدون شک تصویری خالص تر و واضح تر با کنترل نویز بهتری را ارائه می دهد. از سوی دیگر، اگر عکاسی پرتره زیادی انجام می دهید، می توانیم بگوییم که 2X اپتیکال مدل شیائومی یک گزینه عالی است، حتی بهتر از 3X آیفون.

عکاسی در شب

مقایسه عکاسی در شب آیفون 13 پرو و شیائومی 12 پرو
مقایسه عکاسی در شب آیفون 13 پرو و شیائومی 12 پرو
مقایسه دوربین شب Xiaomi 12 Pro و iPhone 13 pro
مقایسه دوربین شب Xiaomi 12 Pro و iPhone 13 pro

حالا به سراغ بخش جذاب برای طرفداران عکاسی برویم و ببینیم که این دو گوشی چگونه عمل می کنند. پس از مقایسه عکس‌هایی که در نور شب با دو دوربین شیائومی 12 پرو و آیفون 13 پرو گرفته شده اند، نتیجه‌گیری ما این بوده که عملکرد نماینده شیائومی قوی تر از آیفون عمل کرده است.

اکثر ما می دانیم که در چند سال گذشته برخی از گوشی های اندرویدی از نظر تصویربرداری در شب از گوشی های آیفون قوی تر عمل کرده اند. اگرچه در مقایسه آیفون 13 پرو و شیائومی 12 پرو می‌توانیم ببینیم که این تفاوت کاهش یافته است اما همچنان شیائومی 12 پرو در مرحله عکاسی در شب پیشرو است.

حتی با وجود اینکه در حالت نور خودکار عکس ‌گرفتیم، این دو مدل هر دو توانستند پس از شناسایی شب و تاریک بودن صحنه ها توسط هوش مصنوعی، تصویربرداری را بهبود ببخشند. برای دسترسی بهتر به جلوه شب، باید افکت شب آیفون را روی گزینه max تنظیم کنید، در حالی که برای Xiaomi 12 Pro باید به حالت شب تغییر دهید.

جالب است بدانید که دوربین شیائومی 12 پرو تجربه کاربرپسندتری را هم برای عکاسی در شب فراهم می کند. به دلیل نرم افزار بهینه سازی شده MIUI، تجربه عکاسی در شب با شیائومی 12 پرو هرگز به این روانی و سرعت نبوده است. کافی است فقط 3 ثانیه در شرایط نور بسیار کم منتظر پردازش باشیم تا بتوانیم عکاسی حرفه ای در شب را تجربه کنیم. در تصویر زیر، در سمت راست نمونه عکس گرفته شده با آیفون قرار دارد که پردازش آن برای عکاسی در شب 10 ثانیه طول می کشد، اما همانطور که می بینید، نمونه شیائومی که پردازش کوتاه تری هم دارد، حتی روشن تر و با جزئیات واضح تر عکاسی را انجام داده است.

در دوربین اصلی این دو گوشی، حالت شب شیائومی 12 پرو نمایش رنگ بهتری با تصویری خالص‌تر دارد. در حالی که به نظر می رسد نمونه آیفون برای آن که نویز کمتری ایجاد کند، تار شده است و به همین دلیل جزئیات در نور شب بیشتر از بین رفته است. در بیشتر صحنه‌های شب، حالت خودکار مدل شیائومی بسیار خوب عمل کرده است و با روشن بودن حالت شب، عکس‌ها نوردهی نسبتاً متعادلی دریافت کرده اند و همچنین خلوص تصویر کمی بهبود بخشیده شده است.

در مقایسه لنزهای فوق عریض این دو گوشی پرفروش آیفون و شیائومی، تفاوت میان این دو حتی بیشتر می شود و عملکرد آیفون در صحنه های شب رضایت بخش نیست.

هر دو دوربین تله فوتو این دو گوشی هم می توانند حالت شب را نیز اعمال کنند.

هنگام استفاده از حالت خودکار در شرایط نور بسیار کم، اگر در شیائومی 12 پرو 2 برابر یا در آیفون 13 پرو 3 برابر زوم کنیم، لنزی که کار می کند همچنان لنز اصلی به جای دوربین تله فوتو خواهد بود. در این صورت، هم در گوشی شیائومی و هم در آیفون، فقط عکس‌هایی خواهیم داشت که تار و تیره هستند.

بنابراین اگر می‌خواهید با لنزهای تله‌ فوتو این دو گوشی عکس‌های خوبی بگیرید، به یاد داشته باشید که تنظیمات را به درستی انجام دهید. برای داشتن عکس‌های زوم در شب زیبا در این دو گوشی، باید به حالت شب در مدل شیائومی بروید یا افکت شب را به حداکثر سطح برای آیفون تنظیم کنید. عکس ها خیلی بهتر به نظر می رسند.

بدون شک شیائومی 12 پرو در عکاسی با زوم 2 برابری در شب بهتر است و آیفون 13 پرو عکس های شبانه 3 برابری بهتری ارائه می دهد زیرا هر کدام از یک لنز تله فوتو جداگانه استفاده می کنند. اما برای Xiaomi 12 Pro، به دلیل عدم پشتیبانی از لرزش OIS، ممکن است برای محکم نگه داشتن گوشی و گرفتن تصویر واضح کمی مشکل داشته باشید.

کیفیت فیلمبرداری

در مورد کیفیت فیلمبرداری، حالت سینمایی در آیفون چشمگیرترین ویژگی است که برای فیلمبرداری با موبایل دیده ایم. آیفون 13 پرو با فوکوس عالی برای پرتره سوژه و جلوه تار بسیار خوب عمل کرد. این دوربین تنها از وضوح 1080P  با لنز اصلی و لنز تله فوتو پشتیبانی می کند، و تشخیص لبه در هنگام فیلمبرداری در صحنه های پیچیده تر به اندازه کافی دقیق نبود. در حالی که در گوشی شیائومی 12 پرو، ویژگی جدید فوکوس و سایبر فوکوس نیز به خوبی کار می کند و فوکوس سریع را در زمان فیلمبرداری ارائه می دهد. گوشی شیائومی تا رزولوشن 4K را پشتیبانی می کند اما فقط در لنز اصلی و لنز تله فوتو زوم 2X وجود دارد. توجه داشته باشید که لنز زاویه باز گوشی شیائومی از ردیابی فوکوس در عکس‌برداری یا فیلم‌برداری پشتیبانی نمی‌کند. در مورد رنگ های ویدئویی هم باید گفت که آیفون هنوز هم در بین تمام گوشی های هوشمند بسیار قوی عمل می کند. به نظر می رسد که آیفون در هنگام فیلمبرداری کمی تثبیت بهتری دارد.

نتیجه گیری

در این مطلب به مقایسه دوربین شیائومی 12 پرو و آیفون 13 پرو پرداختیم و با بررسی هایی که انجام دادیم دریافتیم که شیائومی 12 پرو در گرفتن عکس بسیار قوی عمل می کند. به خصوص برای عکاسی در شب، این گوشی بسیار هوشمندتر از مدل های قبلی خود است و نرم افزار دوربین تجربه کار نرم، سریع و پایدار را به ارمغان می آورد.

از سوی دیگر، آیفون 13 پرو همچنان یکی از بهترین دستگاه های فیلمبرداری موبایلی است. برای نرم افزار، رابط کاربری خوبی دارد که به اکثر کاربران اجازه می دهد از فیلمبرداری با تلفن خود لذت ببرند.

امیدواریم این مطلب به شما کمک کرده باشد که اگر در مورد کیفیت دوربین شیائومی 12 پرو و آیفون 13 پرو سوالی داشتید، پاسخ خود را دریافت کرده باشید. خوشحال می شویم نظرات شما را در خصوص دوربین این دو گوشی پرچمدار آیفون و شیائومی بشنویم.

*با عضویت در کانال تلگرام و اینستاگرام می همراه از جدیدترین اخبار شیائومی باخبر شوید*


مطالب پربازدید هفته

معرفی، مشخصات و بررسی گوشی شیائومی 12X

معرفی، مشخصات و بررسی گوشی شیائومی 12 و شیائومی 12 پرو

معرفی برند وان مور و 3 نکته جالب در مورد 1MORE که نمی دانید

معرفی برند HAYLOU آیا هدفون و ساعت هایلو ارزش خرید دارند

آموزش بازیابی فایل های پاک شده از گوشی های شیائومی

بهترین گوشی های گیمینگ شیائومی زیر 10 میلیون تومان

مدیاتک یا اسنپدراگون؟ کدام پردازنده در گوشی های شیائومی بهتر هست؟

لیست گوشی های شیائومی که اندروید 12 را دریافت می کنند

نسخه پایدار شیائومی MIUI 13 آماده انتشار می باشد

گوشی شیائومی 12 با اسنپدراگون 8 نسل 1 عرضه می شود

راه حل زود تمام شدن باتری در گوشی شیائومی

رابط کاربری MIUI 13 چه تاریخی عرضه می شود؟ قابلیت های جدید MIUI 13 چیست؟(به همراه لیست دریافت کنندگان)

مشخصات، معرفی و بررسی ساعت هوشمند شیائومی S1

شیائومی از حسگر اثر انگشت تمام صفحه رونمایی کرد


***برای اطلاع از اخبار جدید شیائومی با مجله شیائومی همراه باشید***