هوا، یکی از عنصرهای اساسی زندگی بشر محسوب می شود. ناگفته پیدا است که انسان از ابتدای زندگی تا زمان مرگ، بدون وقفه در حال تنفس و استفاده کردن از هوا می باشد. اما شما بنابر قرار گرفتن در محیط های مختلف، ممکن است که نتوانید به هوایی سالم دسترسی پیدا کنید. این امر در شهرهای بزرگ که دارای آلودگی های وحشتناکی هستند، بیشتر از سایر مناطق اتفاق می افتد. همین امر باعث شده است که سلامت هوای استفاده شده توسط انسان ها اهمیت بالایی پیدا کند. به همین جهت و از آنجایی که ممکن است هوای موجود در خانه و محیط های بسته دارای برخی از ناخالصی ها باشد، پیشنهاد می شود که حتما از یک دستگاه تصفیه هوا خانگی برای اطمینان از سلامت آب مورداستفاده خودتان، خریداری کنید. با مراجعه کردن به فروشگاه های مختلفی برای تهیه کردن این دستگاه حافظ سلامتی، قاعدتا با برندهای مختلفی روبرو خواهید شد. باید به شما بگوییم که شیائومی، این حوزه از بازار را نیز فراموش نکرده و مدل های مختلفی از دستگاه های تصفیه هوا را طراحی کرده است. شیائومی Air Purifier 2 و شیائومی Air Purifier Pro دو مدل از دستگاه های تصفیه هوای این برند چینی می باشد که توسط کاربران خریداری می شود. اگر شما قصد خریداری کردن یکی از مدل ها را داشته و تمایل دارید که با تفاوت ها و ویژگی های هریک از این دستگاه ها آشنا شده و مقایسه ای را میان این دو انجام دهید، پیشنهاد می شود که این مقاله را از دست ندهید.

هدست واقعیت مجازی جدید شیائومی

در ابتدا لازم به ذکر است که دستگاه شیائومی Air Purifier 2، نسل دوم از دستگاه های تصفیه هوای این شرکت محسوب شده که دارای محبوبیت بالایی است. از طرفی شیائومی Air Purifier Pro نیز یک نسخه ارتقا یافته با قدرت و ظرفیت بیشتر از مدل شیائومی Air Purifier که مدتی قبل تر معرفی و به دست کاربران رسیده بود. در همین ابتدای امر باید به شما بگوییم که به طبع نسخه پرو از این دستگاه تصفیه هوا دارای قیمتی به مراتب بالاتر از نسخه معمولی می باشد. حال در ادامه با بررسی های انجام شده، متوجه خواهید شد که آیا شما نیازی به هزینه بیشتر برای خریداری کردن آن دارید، آیا ویژگی های قرار داده شده در این دستگاه ها شما را راضی می کند، همچنین سوالات دیگری که ممکن است برایتان پیش آمده باشد نیز پاسخ داده خواهند شد.

دستگاه تصفیه هوا هوشمند شیائومی پرو
دستگاه تصفیه هوا هوشمند شیائومی پرو

طراحی و ساخت شیائومی Air Purifier 2 و شیائومی Air Purifier Pro:

دستگاه تصفیه هوا شیائومی Air Purifier 2 در اندازه های 24 سانتی متر در 24 سانتی میتر و 52 سانتی متر طراحی شده که به میزان قابل توجهی کوچک تر از شیائومی Air Purifier Pro محسوب می شود که 73 سانتی متر ارتفا دارد. پس باید بدانید که نسخه حرفه ای از این دستگاه ها دارای ابعاد بزرگ تر و وزنی بیشتر بوده و همچنین یک صفحه نمایش کوچک را نیز در خود جای داده و با این حال باز هم می ‌توان همان طرح دوگانه را در مدل جدیدتر نیز پیدا کرد. استفاده کردن از صفحه نمایش OLED، برجسته ‌ترین ویژگی نسل جدید دستگاه تصفیه هوا شیائومی می باشد که می ‌تواند در کنار دما و میزان رطوبت، به صورت لحظه ای؛ کیفیت هوا را نیز بر حسب مقیاس PM2.5 نمایش دهد. همچنین یک حلقه LED دور این نمایشگر طراحی شده که با تغییر کیفیت هوا، رنگ آن از نیز سبز به قرمز تغییر می ‌کند. شیائومی حالتی مخصوص برای تنظیم خودکار شدت روشنایی را هم در نظر گرفته که بر حسب زمان عمل خواهد کرد و در انتها می توان گفت که نمایشگر استفاده شده وظیفه خود، در انتقال سریع اطلاعات را به خوبی انجام شده و به شدت کاربردی می باشد. در انتها بد نیست بدانید که شیائومی Air Purifier Pro حدود 9.7 کیلوگرم وزن دارد.

دستگاه تصفیه هوا هوشمند شیائومی ورژن 2
دستگاه تصفیه هوا هوشمند شیائومی ورژن 2

عملکرد و بازده ساخت شیائومی Air Purifier 2 و شیائومی Air Purifier Pro:

براساس اعلام رسمی شیائومی؛ دستگاه تصفیه هوا Air Purifier Pro، به صورت استاندارد برای محیط های 60 متری طراحی شده که نسبت به مدل قبلی، از عملکرد و قدرت بیشتری بهره مند است. چرا که شیائومی Air Purifier، تنها 4.8 کیلوگرم وزن داشته و می تواند برای یک محیط 37 متری مناسب باشد. اطلاعات درج شده بر روی دفترچه راهنما مشخصات محصول می گوید که آهنگ تحویل هوای پاک (CADR) دستگاه تصفیه هوا هوشمند شیائومی نسخه پرو، 500 متر مکعب بر ساعت می باشد که در مقایسه با نرخ 310 متر مکعبی نسخه 2، فاصله 190 متر مکعبی را به نمایش می گذارد. به صورت ساده تر اگر بخواهیم بگوییم، یعنی این دستگاه در هر ساعت می ‌تواند 500 متر مکعب از هوا را تصفیه که 190 متر مکعب بیشتر از نسخه دوم تصفیه هوا شیائومی است.

علاوه بر این، شیائومی از یک حسگر لیزری ذرات به منظور افزایش دقت در سنجش کیفیت هوا استفاده کرده که می ‌تواند ذراتی بسیار کوچک با قطر 0.3 میکرومتر را شناسایی کند که نکته ای مثبت نسبت به دستگاه محسوب می شود که فاقد چنین عملکردی می باشد. همچنین دستگاه تصفیه هوا شیائومی پرو با فیلتر سه‌لایه 360 درجه، فیلتر اولیه PET، یک فیلتر EPA و همین ‌طور یک فیلتر کربن فعال همراه شده  تا عملکرد دستگاه را به میزان قابل توجهی بهبود بخشد. شیائومی معتقد است که عمر فیلترها بسته به استفاده ‌ای که کاربران از دستگاه داشته باشند، حداکثر تا 6 ماه بوده و کاربران به راحتی می‌ توانند فیلترها را در صورت لزوم تعویض کنند. در انتها لازم به اشاره می باشد که هر دو مدل، دارای کارکردی بی سر و صدا بوده و از این بابت اذیتی را متوجه شما نخواهند کرد. به صورتی که آمارها نشان می دهند، نسخه دوم از دستگاه تصفیه هوا شیائومی تنها 30 دسی بل صدا تولید می کند.

دستگاه تصفیه هوا هوشمند شیائومی

مدیریت دستگاه های تصفیه هوا شیائومی Air Purifier 2 و شیائومی Air Purifier Pro

Mi Home اپلیکیشن اختصاصی شیائومی برای مدیریت دستگاه های هوشمند خانگی می باشد. شما برای مدیریت از راه دور این دستگاه های تصفیه هوا، به راحتی می توانید که این نرم افزار از فروشگاه های رسمی دریافت کرده و در کوتاه‌ ترین زمان ممکن، به هدف خودتان برسید. علاوه بر این، Mi Home حالت های خودکار، شب و دستی را به شما ارائه می کند و همچنین تعیین یادآور یا تایمر برای تعویض فیلترها و اشتراک ‌گذاری کنترل دستگاه توسط دیگر اعضای خانواده و غیره تنها بخشی از امکانات بالای این نرم افزار به حساب می آید.

دستگاه تصفیه هوا هوشمند شیائومی

قیمت دستگاه های تصفیه هوا شیائومی Air Purifier 2 و شیائومی Air Purifier Pro

قاعدتا شما به عنوان یک خریدار، بیش از همه چیز به فکر قیمت تمام شده محصول خواهید بود. در رابطه با این موضوع می توان گفت که در حال حاضر، دستگاه تصفیه هوا هوشمند شیائومی ورژن 2 با قیمت 699 یوان و دستگاه تصفیه هوا هوشمند پرو شیائومی با قیمت 1499 یوان به فروش می رسد. به صورت کلی توصیه می شود که اگر در محیط بزرگی قرار ندارید، خریداری کردن نسخه دوم از تصفیه هوا شیائومی را در دستور کار خود قرار داده و در غیر این صورت می توانید که به سراغ نسخه پرو رفته و از قدرت و امکانات فوق العاده ان لذت ببرید.

دستگاه تصفیه هوا هوشمند شیائومی