شرکت شیائومی یک سال قبل بود که گوشی هوشمند اندروید وان Mi A3 را معرفی و روانه بازار کرد. در حالی که انتظار داشتیم تاکنون نسل جدید این اسمارتفون معرفی شد اما گویی خبری از Mi A4 نخواهد بود. این شرکت در حال حاضر روی مدل های نسل جدیدی تمرکز داشته و مشخص نیست آیا هیچ گاه جانشین Mi A3 از راه خواهد رسید یا خیر.

براساس گزارش تازه انتشاریافته شیائومی از برنامه اندروید وان کناره گیری کرده و موتورولا هم چنین عملی را انجام داد. با این حساب داستان سری گوشی های هوشمند Mi A به پایان می رسد و دیگر خبری از آن نیست. مگر اینکه شیائومی باری دیگر تصمیم گیرد که به این برنامه بپیوندد.

اخیرا کارشناسان تردید داشتند که برنامه شیائومی برای آینده گوشی های هوشمند اندروید وان چیست. این تردیدها برای Mi A4 هم وجود داشت و حال با انتشار گزارش جدید باید بیان کنیم دیگر قرار نیست عضوی از سری می ای را شاهد باشیم و Mi A4 هم بخشی از این سری است.

به گفته وب سایت اسمارتدروید، شیائومی تصمیم گرفت از برنامه اندروید وان کناره گیری کند زیرا آن را برنامه موفق و محبوبی ندانسته و تمرکز روی آن سودآوری خاصی را به دنبال ندارد.  موتورولا و شیائومی با یکدیگر تصمیم به این برنامه گرفتند و از این رو خبری از گوشی جدیدی اندروید وان توسط شیائومی نیست.

در سال های گذشته شاهد عرضه گوشی های هوشمند اندروید وانی چون Mi A1، Mi A2 و Mi A3 بودیم. در نهایت به Mi A4 نرسید و برنامه متوقف شد. گوگل در ابتدا برنامه اندروید One را به عنوان ابزاری برای ارائه سریع به روز رسانی ها مهم به گوشی ها ایجاد کرد. اما توسعه های اخیر این ذهیت را ایجاد می کند که شرکت های OEM ها اکنون می توانند این کار رو انجام دهند. متاسفانه این برنامه چندان نتوانست محبوبیتی کسب کرده و حتی گوگل نیز نسبت به این پروژه خوش بین نیست.

بنابراین باید انتظار داشته باشیم بزودی شرکت های بیشتری از این برنامه کناره گیری کرده و تنها شیائومی و موتورولا نیستند که از این پروژه کناره گیری کردند. در اخباری مرتبط شیائومی بزودی گوشی پرچمدار می 10 پرو پلاس را با پردازنده قدرتمند اسنپدراگون 865 پلاس معرفی می کند. همچنین قرار است با 12 گیگابایت رم و 256 گیگابایت حافظه داخلی در قالب یک گوشی نسخه سالگرد راهی بازار شود و قیمت کمی هم نخواهد داشت.