شرکت اپل در مراسم شب گذشته به صورت رسمی از گوشی های سری آیفون 11 رونمایی کرد. این محصولات ضمن بهره مندی از یک پردازنده بونیکی A13، به پردازنده کمکی اپل R1 نیز مجهز شده اند که باعث می شود عملکرد فوق العاده ای را در بخش پردازش شاهد باشیم.

معرفی Xiaomi Black Shark 2 Pro

مدیرعامل اپل، آقای تیم کوک به همراه سایر مقامات اپل، دیشب در سالن استیو جابز روی صحنه رفتند و از اپل واچ های سری 5 و گوشی های سری آیفون 11 رونمایی کردند. ماه های زیادی است که رسانه ها و افشاگران مختلف درحال مخابره کردن اخبار مربوط به نسل جدید آیفون ها هستند. ولی سرانجام این محصولات شب گذشته طی یک مراسم رسمی به همه علاقه مندان اپل معرفی شده و مشخص گردید که گوشی های سری آیفون 11 از پردازنده A13 بیونیک استفاده می کنند. اما این تمام ماجرای سیستم پرادازشی آیفون ها نبودده و پردازنده دیگری با نام رمز گذاری شده Rose و R1 نیز وظیفه دارد که پردازنده بیونیکی اپل در این گوشی های هوشمند همراهی کند. اگرچه نام تجاری این قطعه مشخص نشده، اما اپل R1 و اپل R13 جزو گزینه های احتمالی نام این پردازنده کمکی می باشند. پردازنده کمکی اپل تقریبا شبیه به تراشه های سری M می باشد که در محصولات فعلی اپل نیز به کار گرفته می شوند و محاسبات مربوط به حرکت و موقعیت دستگاه را انجام می دهند.

اطلاعت ارائه نشان می دهد که اپل R1 علاوه بر داده های پشتیبانی شده توسط تراشه های سری M همچون داده های قطب نما، ژیروسکوپ، شتاب سنج، بارومتر و میکروفون، از ویژگی های متعلق به فناوری بلوتوث 5.1 شامل زاویه ارسال و زوایه دریافت، واحد سنجش اینرسی، پهنای باند فوق وسیع، و داده های مربوط به سنسور دوربین از جمله ثبت حرکت و ردیابی اپتیکال نیز پشتیبانی کرده وبا اپل تگ نیز همکاری می کند. در این بخش لازم به اشاره است که اپل تگ یک قطعه جانبی دایره ای شکل می باشد که به کاربر اجازه می دهد تا از طریق اپلیکیشن Find My، از موقعیت مکانی وسایل خود باخبر شوند. قرار گرفتن پردازنده کمکی در کنار A13 بونیکی و به لطف استفاده از لیتوگرافی 7 نانومتری این انتظار را به وجود آورده است که کارایی کلی تا 10 درصد افزایش پیدا کند. پردازنده گوشی های سری آیفون 11 اندازه نسبتا بزرگی داشته و ترفندهای معماری متعددی در این قطعه به کار رفته تا سرعت و کارایی CPU افزایش یابد. با اضافه شدن سرویس جدید اپل آرکید، تلاش های بسیاری نیز جهت بهبود عملکرد GPU یا گرافیک دستگاه هم صورت گرفته است.
همانطور که می دانید گوشی های هوشمند سری آیفون 11 با حافظه استاندارد 128 گیگابایت به بازار عرضه خواهند شد که البته نسخه های 256 و 512 گیگابایتی نیز برای کاربران مشتاق کاملا در دسترس خواهند بود. گوشی هوشمند آیفون 11 استاندارد از حافظه رم 4 گیگابایتی و مدل های پرو به حافظه رم 6 گیگابایتی مجهز شده اند. طبق اعلام رسمی مسئولان این شرکتف پیش فروش آیفون 11، آیفون 11 پرو و آیفون پرو مکس، در روز جمعه مورخ 13 سپتامبر آغاز شده وعلاقه مندان می توانند یک هفته بعد از این تاریخ و در 20 سپتامبر، این محصولات را به صورت مستقیم از طریق فروشگاه های رسمی این کمپانی خریداری کنند.