معرفی تکنولوژی UWB

گوشی‌‌های هوشمند امروزی از طریق اتصال وای‌فای، بلوتوث و NFC، قابلیت‌های خوبی را در دسترس کاربران قرار می‌دهند اما به نظر می‌رسد که فناوری «UWB» موج جدیدی از ویژگی‌ها را به دستگاه‌های هوشمند اضافه خواهد کرد و به همین خاطر شرکت‌ شیائومی تصمیم به استفاده از فناوری UWB گرفت.

فناوری «الترا وایدبند» یا «باند فوق وسیع»

شیائومی از این تکنولوژی به عنوان فناوری که می‌تواند تحولاتی بزرگ در صنعت دستگاه‌های هوشمند ایجاد کند نام برده است.

UWB‌ می‌تواند علاوه بر تسهیل انتقال داده‌های بی‌سیم و ارتقا فناوری‌های مربوط به خانه‌ هوشمند، تغییرات بزرگی در ارتباطات بین دستگاه‌های هوشمند شیائومی انجام دهد.

UWB

 

UWB نیز مانند بلوتوث، پروتکل ارتباطی بی‌سیم با برد کوتاه و مبتنی بر امواج رادیویی است

با این وجود، برخلاف بلوتوث، از سرعت انتقال داده بسیار بالاتری پشتیبانی می‌کند و مهمتر از همه، امکان ردیابی دقیق و تشخیص موقعیت مکانی را نیز فراهم می‌کند. در نتیجه به دستگاه‌های هوشمند اجازه می‌دهد تا محیط اطراف خود را به خوبی شناسایی کنند.

UWB

شیائومی از UWB در دیوایس‌های مربوط به خانه هوشمند اعم از قفل‌ های هوشمند از طریق «Digital Key» برای برقراری ارتباط سریع‌ تر و ایمن‌ تر استفاده کند.

شیائومی به تازگی راهکاری را استفاده میکند که در آن گوشی هوشمند شبیه به سیستم کنترل از راه دور سنتی عمل می‌کند اما به جای امواج مادون قرمز با کمک فناوری UWB امکان کنترل دیوایس‌های هوشمند بدون نیاز به اینترنت و بلوتوث را فراهم خواهد کرد.

این موج به مسیر حرکت خود ادامه می‌دهد و باید ببینیم UWB چه جایگاهی در دستگاه‌های هوشمند به دست می آورد.

شیائومی از تکنولوژی UWB که در گوشی می 10 مدل 5G از این تکنولوژی استفاده کرده و راه‌های جدیدی برای ارتباط با سایر گجت‌های هوشمند به وجود آورده است.

UWBفناوری (Ultra Wide Band)

تکنولوژی UWB راه خود را به گوشی‌های هوشمند مختلف از جمله شیائومی می 10 5G باز کرده است. درحالی ‌که این تکنولوژی پهنای باند بالایی برای انتقال اطلاعات به ‌همراه دارد، میتوان فاصله با نقطه مشخص را به شکلی بسیار دقیق‌ تر تشخیص دهد. این ویژگی باعث می‌شود تعامل با گجت‌های هوشمند بسیار بالاتر و متحول شود.

UWBشیائومی به تازگی ویدیویی منتشر کرده، که در آن نشان می‌دهد با گرفتن گوشی به سمت دیگر گجت های هوشمند مختلف می‌توان آن ‌ها را خاموش و روشن کرد یا حتی صدای آن‌ ها را کم ‌و زیاد کرد. این ویژگی بسیار جالب‌ توجه کاربران قرار گرفته است. میتوان گفت بیشتر شبیه به کنترل های قدیمی میباشد. برای مثال در این روش تلویزیون متوجه می‌شود که روبه چه چیزی قرار گرفته و به‌راحتی می‌تواند با آن تعامل برقرار کند.

UWBاطلاعاتی که از فاصله دور به دست می‌ آید برای قفل‌ های هوشمند بسیار مناسب خواهند بود. می‌توانید در خانه را زمانی‌ که به آن نزدیک شدید قفل را باز کنید.

این کار قبلا توسط بلوتوث انجام می‌شد؛ اما بلوتوث قدرت این تکنولوژی جدید را نداشت. از این تکنولوژی می‌توان در خودرو هم استفاده کرد؛ مخصوصا خودروهایی که سوییچ ندارند.

UWB

شیائومی برای استفاده از UWB از تراشه‌های NXP استفاده می‌کنند

شیائومی با انتشار این ویدیو کاربردهای تکنولوژی UWB را به ‌نمایش گذاشت

 


***برای اطلاع از اخبار جدید شیائومی با مجله شیائومی همراه باشید***